Výstavy – časté otázky
Kdy jít prvně na výstavu?
Na výstavu můžete jít již se štěňátkem. Některé výstavy mají otevřenou tzv. třídu puppy, která je od 4-6 měsíců. Mnoho vystavovatelů doporučuje začít chodit se štěňátkem, aby si přivyklo výstavnímu mumraji, ale na druhé straně je třeba zvážit zdravotní rizika, která jsou vždy při velké koncentraci psů. Každopádně musí mít štěndo za sebou povinná očkování.
Jinak, obecně je celkem jedno, kdy s vystavováním se rozhodnete, není výjimka, že vystavovatelé přeskočí několik tříd, než jdou poprvé se psem do kruhu. Není, ale na škodu napoprvé si vyzkoušet menší výstavu, např. oblastní nebo krajskou.
Jak se mám přihlásit na výstavu?
Prvně je třeba vybrat výstavu, kterou chcete navštívit. Podat přihlášku – tu najdete na stránkách pořádající organizace, vyplnit ji a poslat spolu s kopii PP a dokladem o zaplacení. Některé výstavy lze nahlásit i přes elektronickou podatelnu. Přihlášku s potřebnými náležitostmi lze poslat e-mailem, či poštou – záleží na propozicích dané výstavy.
Kde naleznu kalendář výstav?
Kalendář výstav a odkaz naleznete i zde na stránkách nebo vychází pravidelně v kynologických časopisech, např. Svět psů a taktéž na stránkách ČMKÚ, viz odkazy.
Musí být vlkodav na výstavu upraven?
Vlkodav je krásné přírodně střapaté plemeno, ale na výstavu by určitě měl mít alespoň základní úpravu a samozřejmě čistý a vyčesaný. Pokud si nevíte napoprvé rady s trimováním, tak je asi lepší se poradit s někým, kdo tohle ovládá a ukáže Vám postup. Časem si každý majitel tohle osvojí. Většinou je nápomocen právě chovatel. Se psími salóny trochu opatrně, aby jste neměli nakonec z IW knírače. Jestliže se pro salón rozhodnete, tak jedině tam, kde již mají s naším plemenem zkušenosti. Nemělo by se zapomínat, že pokud chcete razantní trimování, např. pro ozdravení srsti, tak určitě alespoň měsíc až dva před výstavou, podle toho jak vašemu psu roste rychle srst.
Co si mám vzít sebou?
No, určitě svého psa a pohodu J, jinak tak jako na jiné akce určitě nějakou podložku, pelíšek na zem, misku, vodu. Granule a jakoukoliv potravu psovi raději odpusťte, ne všichni psi prožívají výstavu bez sebemenšího stresu…a není zrovna příjemné jak pro Vás, tak pro Vašeho pejska odbíhání ven vyprázdnit střeva.
Z dokladů je potřeba mít sebou: originál PP, očkovací průkaz nebo PET pas s platným očkováním a hlavně nezapomeňte tzv. vstupní list, který Vám dojde poštou, zpravidla cca týden před výstavou (některé výstavy vstupní listy neposílají, tato informace je pak v propozicích). A samozřejmě výstavní vodítko, což je speciální vodítko do výstavního kruhu.
A tak jako pes bude vzhledově připraven, tak i páníček by měl tentokrát tepláky a vytahaný svetr nechat raději doma. Přece jenom, je to společenská událost. Neříkám, že je potřeba mít na sobě róbu a lodičky (to by jste stejně daleko nedoběhli), ale pohodlné boty a slušný oděv k vystavování prostě patří.
A co mě vlastně čeká na výstavě? Budu vědět, kde mám kruh apod.?
Tyhle otázky trápí opravdu jen ty, co jdou na výstavu opravdu úplně poprvé. Uvidíte sami, že po pár výstavách už se budete cítit klidnější a budete vše brát s nadhledem.
Takže, po příjezdu na výstaviště rozhodně svého psa v klidu vyvenčete, pokud možno ještě mimo areál. Dejte si časovou rezervu. Při vstupu do areálu projdete veterinární kontrolou. Pak si vyzvedněte katalog a desky s čísly (ty jsou již někdy připraveny v kruzích). Podívejte se jaké číslo má Váš kruh – to najdete buď již na svém vstupním listu, v katalogu. Najdete si svůj kruh – většinou jsou v areálu orientační tabule a na vstupním listě je někdy plánek.
Pokuste se zajistit u kruhu svému psu klidné místo k odpočinku a vyčkejte, kdy zavolají Vaši třídu do kruhu. Tohle si musíte hlídat sami, nikdo Vás nebude uhánět. V kruhu bude postupně rozhodčí posuzovat každého psa zvlášť, nechá vás i pravděpodobně proběhnout společně a vybere pořadí a zadá případně tituly. Po posouzení, dle výsledku, máte již po své první výstavě J. Píšu záměrně – dle výsledků – neboť jestli obdržíte jisté tituly, postupujete dál. Podmínky k dalšímu posuzování jsou vždy uvedeny v katalogu.
Musí mít můj pes nějaký výcvik?
O klasický výcvik určitě nejde, ale rozhodně je potřeba si párkrát před výstavou v klidu domova vyzkoušet běhání v kruhu na výstavním vodítku, nacvičit si výstavní postoj (chovatel či zkušenější majitel IW jistě rádi pomohou) a ukázaní zubů cizí osobě. Tyto dovednosti bude ostatně Váš svěřenec potřebovat taktéž i na svodu či bonitaci, tak je jen a jen dobře, když tohle minimum zvládnete.
Jaká ocenění a tituly může můj pes získat?
Ocenění a tituly jsou dány Výstavním řádem, vše srozumitelně rozepsané naleznete zde: http://www.cmku.cz/soubory/dokumenty/12_vystavni_rad_cmku.doc
Jestliže máte ještě jiné dotazy ohledně výstav či coursingu, pište na mailkovou adresu výstavního referenta. Aktuální kontakt naleznete zde.
Výstava je pěknou příležitostí, kde se mohou majitelé IW setkat a podělit se o své zkušenosti. Přeji všem vlkodávkům hodně výstavních úspěchů a páníčkům radost a pohodu při vystavování.
Výstavní a coursingový referent